Jak dobrać idealną zimową czapkę?
Najlepsza czapka na zimę to przede wszystkim taka, w jakiej poczujemy się świetnie. Tylko taką czapkę będziemy nosić często i chętnie.
Często spotykam osoby mówiące, że nie lubią noszenia czapek zimą. Zwykle powodem tej niechęci jest niedobranie czapki do potrzeb, wymagań i osobistych preferencji. Źle dobrana czapka może powodować dyskomfort i przez to nieźle popsuć humor. Ponadto czapki zimowe wykonane z niektórych materiałów mogą być bardzo niepraktyczne w noszeniu. Powodują psucie fryzury, przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, ich niszczenie. Często najpopularniejsze czapkowe materiały są sztuczne, nieprzewiewne, a do tego strasznie drapią i podgryzają wrażliwą skórę głowy. Nie potrzeba nic więcej, aby nie znosić (i nie nosić) czapek. Cierpią na tym nasze głowy i nasze dobre samopoczucie zimą.
Czy uważasz, że wszystkie zimowe czapki to samo zło?
Jeśli tak, to jesteś w licznym towarzystwie 🙂. Bardzo wiele pań uważa, że w żadnej czapce nie wygląda dobrze. Z mojego wieloletniego doświadczenia w doradzaniu, który model czapki zimowej wybrać wynika, że większość osób ma z tym kłopot.
Na szczęście nie jest to niemożliwe. Jest wiele rodzajów ciepłych czapek zimowych. Przy odrobinie wytrwałości i znajomości kilku prostych zasad dobierzemy wełnianą czapkę, która zapewni nam komfort termiczny i poprawi wygląd, a co za tym idzie, nasze samopoczucie. W takim nakryciu głowy będziemy się czuć po prostu cudownie :).
Jak więc dobrze wybrać odpowiednią zimową czapkę?
Idealna zimowa czapka powinna być przede wszystkim zrobiona z przyjaznego, naturalnego materiału.
Takie rodzaj zimowej czapki najlepiej chroni głowę i jest najbardziej komfortowy w noszeniu. Naturalne wełniane czapki z najlepszych wełenek są mięciutkie, oddychające, miłe i delikatne dla skóry oraz zapewniają komfort termiczny. Naturalna czapka zimowa powinna być tak dobrana, żebyśmy jej właściwie nie czuli na głowie. Powinniśmy czuć tylko miłe ciepełko i przyjemne, mięciutkie otulenie. Zimowe czapki ze 100% naturalnych dzianin z wełny alpaki i merynosa mają właśnie takie właściwości. Grzeją mocniej, kiedy jest zimno, a oddają nadmiar ciepła w wyższej temperaturze otoczenia. Dzięki temu nasza fryzura nie jest przyklapnięta, głowa spocona a humor popsuty. Właściwości termoregulacyjne naturalnej alpaki i wełny merynosów stają się szczególnie ważne, teraz kiedy mamy w zimie duże skrajności pogody, od bezśnieżnej i ciepłej aury aż do trzaskających, syberyjskich mrozów. O wspaniałych właściwościach tych szlachetnych, naturalnych wełen napiszę więcej przy innej okazji.
Drugą, nie mniej ważną kwestią jest dobranie czapki do naszego typu urody.
Zależnie od kształtu twarzy, koloru oczu i odcienia cery, wyglądamy lepiej lub gorzej w różnych modelach, kolorach i odcieniach. Ta prawidłowość dotyczy wszystkich ubrań, nie tylko zimowych nakryć głowy. Tutaj możemy się wspomóc analizą kolorystyczną i dobraniem odcienia czapki do swojego typu urody. Pani wiosna, lato, jesień czy zima, wszystkie panie (i panowie) znajdą u mnie najodpowiedniejszy kolor i odcień zimowego nakrycia głowy.
Trzecia rzecz to nasz styl życia i ubierania się.
Inaczej będziemy dobierać najlepszą czapkę na zimę do stylizacji eleganckiej, inaczej do casualowej. Jeszcze inaczej do uprawiania sportu. Wśród modeli wykonywanych w mojej pracowni znajdziemy wełniane czapki w stylu klasycznym, zdecydowanie eleganckim, modele bardziej sportowe, jak również fasony uniwersalne, pasujące do każdej zimowej stylizacji.
Jaką więc czapkę wybrać? Dobrą czapkę zimową dopasujesz tylko i wyłącznie metodą prób i błędów.
To jest najlepszy, sprawdzony przez wiele sezonów sposób, dzięki któremu, w większości przypadków, udaje się wspólnie dopasować najodpowiedniejszą dla konkretnej osoby ciepłą czapkę.
Kupując najlepszą czapkę zimową – mierz, mierz i mierz!
Z moimi klientkami i klientami na przytulnym stoisku pracowni momonomo najczęściej zaczynamy od wyboru rodzaju czapki. Mierzymy cierpliwie, po kolei, różne fasony czapek. Czapki zimowe długie, krótkie, wywijane i czapki typu beanie. Najlepiej, aby wszystkie mierzone czapki były w podobnym kolorze. Najczęściej nagrodą za ten niemały wysiłek jest jeden, wybrany, optymalny rodzaj zimowej czapki. Zwykle w trakcie mierzenia, wybór dobrej czapki zimowej staje się nagle dla wszystkich oczywisty. To bardzo miłe uczucie, kiedy jedna z moich czapek odnajduje swoją głowę do otulania 😉.
Bezpośrednie porównanie różnych modeli czapek naprawdę bardzo ułatwia wybór tego właściwego.
Czyli tego materiału i fasonu czapki zimowej, który najlepiej pasujące, a zarazem uwydatnia zalety tej właśnie, konkretnej i jedynej w swoim rodzaju, twarzy. Po tej próbie wytrzymałości i cierpliwości, na deser, wybieramy najlepszy kolor i odcień z tego rodzaju czapek. Mierzymy po kolei różne kolory i odcienie. Od ulubionych pewniaków, do tych, na które normalnie byśmy nawet nie spojrzeli. Dobrać czapkę można najlepiej trochę eksperymentując.
W nagrodę znajdujemy ten odcień czapki, przy którym nasza buzia wygląda na rozświetloną, wypoczętą i szczęśliwszą :). W takiej czapce z pewnością poczujemy się wspaniale i będziemy ją często nosić.
Tylko dobra czapka zimowa, zapewniająca wygodę i komfort termiczny, będzie często i chętnie noszona.
Najlepsza czapka na zimę będzie nam wiernym towarzyszem w tej, pełnej wyzwań, porze roku. Postarajmy się więc starannie i kupować czapkę wykonaną z najlepszego materiału, na jaki nas stać. Taka czapka zapewni nam wygodę i komfort termiczny. Naprawdę warto. Warto również poświęcić trochę czasu na wybór optymalnego rodzaju czapki zimowej, szczególnie czapki wykonanej z naturalnej, kosztownej wełny. Wysokiej jakości, starannie ręcznie wykonane, nakrycie głowy to inwestycja na lata, a nie na jeden sezon. Nasza miękko opatulona głowa, uszy i zatoki serdecznie nam za to podziękują 😉
W mojej przytulnej pracowni wykonuję ręcznie kilka różnych modeli zimowych czapek z alpaki.
Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj różne rodzaje alpakowych damskich i męskich czapek, z jakich możesz wybierać tą najlepszą pod względem fasonu i koloru:
- długie czapki zimowe unisex z alpaki – model smerfetka
- klasyczne zimowe czapki damskie typu krótkie beanie
- podwójne czapki zimowe damskie i męskie (unisex) z peruwiańskiej alpaki
Nie przekonałam cię jeszcze? Może zainteresujesz się opaskami? Znajdziesz je tutaj 🙂